19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA,GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

     19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Milletimiz için en önemli günlerden birisi olmaktadır 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a ayak bastığı gündür. Ülkemizin dört bir yanında Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak törenlerle etkinliklerle kutlanmaktadır.

Ülkemiz işgal altında olduğu gibi İstanbul yönetimi artık karşı koyamayacak kadar güçsüzleşip sesini çıkarmamaya başlamıştır. Türk ulusunun kaderi artık bir lidere emanet olacaktı o zaman Atatürk harekete geçerek milli beraberlik içersinde karşı koyarak ulusal egemenlik adı altında halkı bira araya toplar. Güzel bir gelecek adı altında fedakar Türk insanımız ellerinden gelen yardımları yaparak gerek canları gerek sahip oldukları mallar uğruna savaşırlar.

Toplantılar kongreler yapılarak bir araya gelinmiştir dünden hazır olan Türk milleti liderini bularak bir çok cephede mücadele ederek 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamıştır. Ulusun bütünlüğü Cumhuriyet’in gelmesi ile birlikte halkın eline bırakılmıştır kendilerini yönetecek olanları seçme hakları ile sahip çıktılar.

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşının olduğu gündür. Aynı zamanda Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor bayramı olarak kabul edilmiştir.

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu ÜyesiAhmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın